Vzájemné komunikace svalů využívá český SM systém.

Vzájemné komunikace svalů využívá český SM systém. Díky jedinému pohybu zapojíte svaly od hlavy až k patě. Ulevíte páteři, zbavíte se bolesti zad a jako bonus získáte štíhlý pas.

Svaly jsou jako ženy, pořád si šuškají

Už se na tu zahradu nemůžete dívat, chopíte se kosy a džungli změníte na anglický trávník. Radost z díla je nevídaná, ale druhý den svého rozhodnutí litujete. Po přetížení cítíte každý sval a zvednout třeba jen šálek s čajem je pro vás úkon jdoucí přes bolest. Svaly, které zahálejí, a pak jsou jednorázově přetížené, umí člověka pěkně potrápit. Bolest sice do dvou tří dnů odezní, ale tráva během té doby zase vyroste…

Variantou, jak se při příštím kosení vyhnout bolesti z jednostranného přetížení či dlouhodobého přetěžování skupiny svalů, je zapojení se do unikátního rehabilitačního SM systému. Před více než třiceti lety ho v praxi uvedl český lékař Richard Smíšek, který jej i dnes stále rozvíjí.

Soustředění je základ

SM systém vyžaduje plné soustředění cvičícího

Ať už vás trápí vyhřezlé ploténky, zatuhlá šíje, hrbatý postoj nebo byste jen chtěli štíhlý pas, v SM systému najdete řešení. Unikátní soubor cviků úspěšně řeší i lordózu, předsunutý krk, vbočené palce, Schmorlovy uzly, cervikokraniální syndrom, bolesti v bederní, hrudní a krční páteři, ale i artrózu kyčelního kloubu. Nebolí, není složitý, nezpotíte se při něm jako hráč amerického fotbalu a bude vás stát třeba jen deset minut denně. Přetnout cílovou pásku jako vítěz však bude vyžadovat vaše plné soustředění a pečlivost. Cvičí se totiž pomalu, přičemž důraz je kladen na celkové protažení a dobře provedený detail.

S jako stabilizace, M jako mobilizace

Stručná definice SMS zní: Funkční stabilizace a mobilizace páteře. „To zní úplně děsně, že? Ale laicky řečeno, je to soubor asi šedesáti cviků, jejichž základem je ucelená sestava dvanácti cviků. Jako doplněk k SMS využíváme manuální techniky, které urychlují proces cvičení,“ seznamuje nás s českou rehabilitační metodou Aleš Dobšák-Kling.

Půjdeme-li po stopách SMS až k samotným kořenům, staneme před obrázkem svalové soustavy člověka. Při bližším pohledu vidíme svaly vertikální, které vedou shora dolů a pak skupinu svalů spirálních. To jsou svaly, které vlastně člověka obtáčí. Právě pojem „spirální svalové řetězce“ jsou základem SM systému. V jednom cviku totiž zapojíte celý řetězec svalů, tzv. od hlavy až k patě. „Netuším, proč dala čeština svalům mužský rod, když se chovají jako skupina ženských. Sval vždycky bolí na jiném místě, než má, a pořád se vrací do minulosti. Mařenka Salátová si koupí něco nového, řekne to kámošce a ta to řekne další a už to vědí všichni. A tak je to vlastně i se svaly,“ popisuje šeptandu mezi svaly Aleš Dobšák. Pro lepší názornost nám fyzioterapeut popisuje jeden ze svalových řetězců: „Na paži se upíná široký sval zádový, v řetězci následují šikmé svaly, sval hýžďový, povázka stehenní a přední holenní sval, který nadzvedává klenbu nožní. Tedy, ač to zní překvapivě, díky zřetězení svalů pohybem paží při chůzi, formujeme klenbu nohy.“

Když jsou spirálová zřetězení funkční, při každém kroku se zapojují do činnosti a oddalují obratle od páteře, čímž se zvětšuje prostor pro ploténky a ty se tak mohou vracet do původní, nebolestivé polohy. Pomocí svalových spirálních zřetězení se totiž v těle vytváří síla vzhůru, která odlehčuje tlak na meziobratlové ploténky a klouby, a umožňuje jejich výživu, regeneraci i léčbu. Zároveň svalové spirály dávají páteři optimální pohyblivost.„Když ale příkladně zatuhnou vzpřimovače páteře, v napjatém stavu vytvoří tlak a tlačí páteř dolů. Plotýnka, neví, kudy kam, a tak vyhřezne“ .

Reciproční inhibice jen složitě zní

Neexistuje mnoho způsobů, jak zatuhlé svaly uvolnit. Masáží a baňkami si odpomůžete na chvíli, ale stále se jedná o pasivní způsob. Jediným aktivním je reciproční inhibice. „Další ošklivá slova, která však můžeme snadno vysvětlit. V momentě, kdy zatnete jeden sval, mozek dá pokyn svalu opačnému, jeho protihráči, a ten se uvolní. To není o tom, že by se mu dneska nechtělo a šprajcnul by se, on se prostě uvolnit musí. Tomu se říká reciproční inhibice,“ představuje dokonalý systém našeho těla fyzioterapeut. Když spojíte cvičení svalových zřetězení s reciproční inhibicí, výsledkem je SM systém, který umožňuje tělu návrat k přirozenému fungování svalového aparátu.

Bez lana ani ránu

„K regenerační sestavě dvanácti cviků budete potřebovat zhruba dvoumetrové pružné lano. Nejedná se o posilování s gumou, při tomto cvičení nám jde o prodloužení svalových vláken ruky,“ říká Aleš Dobšák-Kling. Další výhodnou pomůckou je měkká podložka z paměťové pěny, která při cvičení vytváří vratký postoj, aby se stabilizační svaly lépe zapojovaly. Pokud si v jedna jedna nedokážete představit instalaci dvoumetrového lana ke stěně a následné cvičení, můžete využít skupinových cvičení ve sportovních centrech. Za ideální se však považuje návštěva odborníka na SM systém, u nějž máte během krátkého cvičení jeho plnou pozornost a tak nebudete cvičit naprázdno. Soustředit se v prvních dnech na podsazenou pánev, ramena dolů a dozadu a k tomu všemu srovnat hlavu do osy není nejsnazší. Zvláště máte-li v rukách pružné lano a jemně jím táhnete k sobě. „Nejde zde o sílu, to není lano z jeřábu, cvičit může klidně i senior. Jde nám o to, aby mozek dostal informaci, že má zapojit svaly. Kdyby tam lano nebylo, mozek by tu informaci nedostal a cvičení by se nekonalo,“ vysvětluje Aleš Dobšák-Kling.

Na štíhlý pas jedině pomocí SMS

Zvláště pro ženy je SM systém atraktivní i z jiného než zdravotního úhlu pohledu. Díky zapojování svalových zřetězení tzv. celého člověka dochází i k tvarování postavy. Je to sice, jak říká fyzioterapeut, vedlejší efekt samotného cvičení, ale koho by nepotěšil. Během každého cviku totiž, více než kdy jindy, procvičujete šikmé břišní svaly. „Když budete cvičit zkracovačky, budete převážně zapojovat hlavně přímé svaly břišní, ale jenom málo si zobnou šikmé svaly břišní. Při SM systému dostanou šikmé břišní svaly plnou nálož,“ zaznívá od terapeuta.

SMS systém je určen pro:

  • děti a mládež s vadným držením těla
  • kancelářské pracovníky, počítačové maniaky, profesionální řidiče a vůbec všechny se sedavým zaměstnáním
  • zubaře, uklízečky, golfisty, squashisty, tenisty volejbalisty, florbalisty a vůbec všechny s jednostranně zatěžující činností
  • prodavačky, kadeřnice, pracující v pásové výrobě a vůbec všechny, kdo mnoho času tráví ve stoje
  • sportovce jako dokonalá kompenzace přetížených svalů a zlepšení výkonů ve sportu
  • seniory s omezenou pohyblivostí při chůzi, v kyčlích, kolenech, ramenním kloubu a vůbec všechny, kteří se nebojí, že nebudou potřebovat v tramvaji pouštět sednout
  • těhotné k posílení svalů pánevního dna k hladšímu průběhu těhotenství a porodu

Jsou ale skupiny lidí, pro které tato rehabilitační metoda určena není. Jak říká fyzioterapeut Aleš Dobšák-Kling: „SM systém není vhodný pro lidi bez soudnosti a zdravého rozumu. Pro ty, kteří se domnívají, že se za jednu návštěvu stane zázrak, a pro ty, kteří očekávají, že je zbaví problému někdo jiný.“ Každý je zodpovědný sám za sebe. Pokud při běžných bolestech zad zvolí pilulkovou metodu namísto odstranění příčiny příkladně SM systémem, nelze mu to zazlívat. Jen se potom nemůže divit, že se bolesti vrací jako bumerang.

Stabilizace započata, příště se budeme věnovat kostnímu aparátu, tak jak to učí Dornova metoda+. Srovnáme ručníkovou metodou delší nohu, zaměříme se na usazení kloubů na noze a ruce, budeme se věnovat srovnání pánve a obratlům. Popíšeme jak se zbavit vybočeného palce a jak o sebe pečovat, abychom si nepoškozovali svoji srovnanou kostru v běžném životě.

 

 

 

 

 

 

MASÁŽE A DÁRKOVÉ POUKAZY

Doba trvání Cena Kč
Bioenergetická bezkontaktní masáž 4x po sobě 1000
Tuto masáž mně předal certifikovaný bioterapeut Slavko Matanovič, který vysvětluje co je to vlastně Bioenergie: " Každý živý organismus má kolem sebe Auru, jde vlastně o bioenergii či biopole člověka. Je to vlastně obraz biochemických a elektrických pochodů a informační zdroj o jeho stavu. Práce s bioenergií - tj. působení na auru člověka zlepšuje kvalitu jeho biopole. Dá se říct,že bioenergetická masáž vyživuje buňky, reguluje a koordinuje všechny procesy, které v organismu probíhají. U klienta se mohou při působení dostavit různé pocity, jako např. tlak, vlnění, píchání, teplo, brnění, mravenčení a další těžko popsatelné pocity."
Masáž absolvujete v oblečení. Je dobré když ji provádíme s více lidmi najednou v jedné místnosti, má větší účinky. S každým účastníkem pracuji odděleně asi 20 až 30 minut. Je nutné znát svoje problémy diagnostikované lékařem. Tato metoda v žádném případě nenahrazuje vaši léčbu a medikaci. Ba naopak ji může podpořit. Aby její účinky byly znásobeny, doporučuji ji provádět 4 dny po sobě a popřípadě ji opakovat.
4 dny/20 min cena za všechny 4 masáže jeden klient
Masáž zdravá záda s uvolněním krční páteře    30 minut
45 minut
60 minut
350
550
 600 
Krční páteř, záda, hýždě vám poděkují za tuto masáž.    
Komplexní masáž celého těla       60 minut        600
Od krku až po paty a zpět k hlavě. Relax, uvolnění, pohoda. 
Tlaková zdravotní masáž při velké zatuhlosti a bolesti      60 minut       1000
Odblokování - trigger point - malých uzlíkových bodů ve svalech. Po jejich rozpuštění bolesti mizí. Navržení cviků a protahování. Baňky, reflexní uvolnění.
AWAKENING masážní terapie hodina a více
      
700 - 1200
      dle náročnosti
Vědomý dotek a práce s dechem, spojení se se svojí vnitřní silou a práce na speciálních bodech na těle. Rozproudění lymfy, očišta od starých vzorců, které na nás působí možná i několik generací, projasnění myšlenek a posun k řešení problémů, strachů, bolestí a zátěží, které bychom chtěli řešit. Zastavení se v danném okamžiku, jen být.
Příkladem z celé mozaiky působení masáže je naše zdraví a kvalita života, které řídí nahrané programy již z prenatálního období. Po narození se programy získané z našeho okolí/ rodiče, kamarádi, sociální prostředí/ utváří a ukládají přibližně do našich 7 let a jsou dále formovány během našeho života. Ty potom ovlivňují naše chování, zdraví, strachy, úzkosti, finanční záležitosti, vztahy atd... Je dokázáno a vědecky potvrzeno, že nás neovlivňují geny našich předků, ale právě nahrané a převzaté programy našich rodičů a sociálního prostředí, které jsou spouštěny podvědomím, aniž bychom to mohli ovlivnit svojí myslí. Dokonce je přetvořena naše buněčná struktura a na jejich základě funguje i naše neurobiologie. Například v  knize Dr. Bruce H. Liptona "Biologie víry",  je  vše krásně popsáno i s vědecky doloženými poznatky.
Moje zkušenosti s touto masáží bych vložil do řádků zážitku, který plně vystihuje mé pocity a možná vám přibodobní něco, co se s vámi na masáži děje. To však musíte zkusit na "vlastní kůži". Ze srdce vám předám co mám a znám.
"Tvá voda na těle studí mě zpočátku, jsi však mým přítelem, s nímž sdílím pohádku.Umíš líp pohladit než ruce bez lásky, soucitně omýváš všechny mé "oblázky", ... můj smutek odletěl, už dýchám lehčeji a znova zapadám do slaných závějí. A když se znovu pak u břehu vynořím, jako ten volný pták čechrám si pápěří".
Tuto metodu jsem převzal od certifikované lektorky masážní terapie Awakening Michaely Leichmannové na Awakening klinice v Brně. Tuto masážní terapii, kterou provádím, nelze zaměnit s prací certifikovaného poradce Awakening.
Dornova metoda + dle potřeby
hodina a více
      1000
Smyslem a principem Dornovy metody je vrátit klouby a obratle do jejich původní ideální pozice, a to v dynamice. VYSUNUTÁ HLAVICE KLOUBU může způsobit vaše trvalé bolesti zad, ramene, kolene, vybočený palec, výhřez ploténky, zablokovaná pánev, migrény a další potíže.
Součástí dornovy metody je Breusseho masáž
Speciální velmi příjemná masáž třezalkovým olejem přímo na páteři v závěru. Ploténky získávájí větší elasticitu a dochází k celkové regeneraci páteře.